Wystrój domu

Czym charakteryzują się meble klasyczne?

meble klasyczne do salonu

Przymiotnik „klasyczny” określa to, co znane, powtarzalne i typowe. Klasyczny wystrój wnętrz powinien więc stylem nawiązywać do minionej epoki, ale bez unikania współczesnych dodatków. Wybierając meble klasyczne do salonu, bardziej od stylizacji należy zwracać uwagę na dobrą jakość materiałów i wykonania, harmonię w zestawianiu z innymi elementami oraz wygodę użytkowania. 

Meble klasyczne do salonu

Główną cechą klasycznego salonu jest spójność. Dlatego pierwszą decyzją, jaką należy podjęć, to epoka, do której wystrój ma nawiązywać. Kieruj się swoim gustem albo – jeśli to możliwe – wyjątkowym meblem, który już posiadasz. Choć współczesne dodatki są bardzo pożądane, to należy unikać mieszania wielu stylów, bo w najlepszym razie uzyskamy eklektyzm, a w najgorszym kiczowaty misz-masz.

Kanapa, sofa i szezlong

Najważniejszą funkcją salonu jest odpoczynek. Wybór między kanapą, sofą i szezlongiem powinien zależeć od Twoich przyzwyczajeń i stylu, do którego chcesz nawiązać.

Kanapa, przez swoje gabaryty, tworzy w salonie silny akcent, który możesz albo wzmocnić, albo nieco stłumić. W pierwszym przypadku wybierz model o liniach łukowych i przemyśl obicie z pikowaniem lub ze skóry. W drugim – postaw na model o prostych liniach, a na obicie wybierz dobrej jakości materiał w jasnych, stonowanych kolorach.

Sofy i szezlongi pasują do salonu urządzonego w stylu ludwikowskim lub empire. We współczesnym wydaniu oznacza to faliste linie, wygięte nóżki i rzeźbienia. Charakter mebli warto podkreślić obiciem w powtarzalne drobne wzory ze złotą nitką lub pasy, w kolorze purpury lub angielskiego różu.

Stolik kawowy

W klasycznym salonie, niezależnie od tego, do której epoki nawiązujesz, stolik kawowy jest obowiązkowym elementem. Świadczy o dbałości o detale i dodaje elegancji. Jest to też najprostszy sposób, aby podkreślić styl salonu. Zadbaj jednak, aby był lekki, ponieważ to mebel, który często się przestawia.

Stół i krzesła

Jeśli strefa odpoczynku jest stonowana, uwagę powinny przyciągać krzesła albo stół. I odwrotnie: jeśli w salonie dominuje bogato zdobiony szezlong, nie przytłaczaj go innymi elementami.

Klasyczny stół jest drewniany, owalny, prostokątny, ewentualnie okrągły. Wąski blat powinien współgrać z prostymi nogami. Ze stylizowanych stołów można znaleźć piękne okazy z wygiętymi na zewnątrz nogami.

Przy krzesłach również można postawić albo na prostotę, albo na bogate zdobnictwo. Przy wyborze tapicerki do krzeseł kieruj się jednak stylem lub kolorem kanapy.

Komoda, witryna, podnóżek i siedzisko

Praktycznymi elementami wystroju salonu są komody i witryny. W komodzie można schować potrzebne rzeczy, a w witrynie wyeksponować zastawę stołową. Najważniejszą kwestią, o którą należy zadbać przy wyborze tych mebli, jest wysokiej jakości materiał i wykonanie. Stylizowane meble klasyczne do salonu, a szczególnie komody i witryny, powinny być drewniane i harmonijnie wtapiać się w ogólny styl salonu. Nie przesadzaj ze zdobieniami, z umiarem decyduj się na meble z rzeźbieniami, intarsjami lub metalowymi elementami.

Inaczej rzecz się ma z dodatkami charakterystycznymi dla danej epoki, np. podnóżkami, siedziskami i pufami. One jak najbardziej powinny nawiązywać do epoki, która dominuje w salonie.