Inne

Co oznaczają symbole na opakowaniach tuszów do drukarek?

co-oznaczaja-symbole-na-opakowaniach-tuszow-do-drukarek

Masz nową drukarkę, do której musisz kupić tusz? A może zamówiłeś już tusz, ale w przesyłce jest produkt, który widzisz pierwszy raz na oczy. Obawiasz się więc, że po jego użyciu Twoja drukarka Brother ulegnie awarii? Jak to sprawdzić, jeśli informacje na opakowaniu zaszyfrowane są rzędem cyferek i literek, które nic Ci nie mówią? Jak z każdym specjalistycznym produktem bywa, najpierw trzeba poznać (nie)tajny kod stosowany w branży drukarskiej.

Oznaczenie odpowiedniego tuszu

Drukarki różnią się od siebie nie tylko parametrami, ale i budową głowicy, co przekłada się na wymagania odnośnie do używanego tuszu. Specjalne oznaczenia mają zapobiec zakupowi nieodpowiedniego produktu, a co za tym idzie, zminimalizować niebezpieczeństwo zniszczenia urządzenia.

Inny tusz do drukarki Brother, inny do HP 

Producent nowego urządzenia często wypuszcza na rynek tusz o odpowiednich parametrach, składzie i gęstości. Na przykład do drukarki Brother MFC-J6710 DW należy stosować tusz LC1240 BK — co jest wskazane na opakowaniu. Następnie producenci tuszów opracowują tańszy produkt o zbliżonych do oryginału parametrach. Wówczas na opakowaniu zamieszczona jest informacja, że dany tusz jest zamiennikiem oryginalnego produktu o tym konkretnym numerze.

Kompatybilność z drukarkami

Na opakowaniu powinno znaleźć się też wskazanie modeli drukarek, do których można stosować zakupiony produkt. Załóżmy, że masz drukarkę Brother J6910DW. Nie wystarczy, że wybierzesz jakikolwiek tusz do drukarki Brother. Musi to być produkt kompatybilny z konkretnym modelem, który posiadasz, bo w przeciwnym razie możesz uszkodzić swoje urządzenie. 

Producent

Firmowe opakowanie tuszu zawsze zawiera informację o producencie, który bierze odpowiedzialność za sprzedawany produkt. Logo, nazwa firmy, adres — to minimum, które powinno zostać oznaczone. Ważna jest również obecność oznakowania CE, które wskazuje, że wyrób spełnia wymogi Unii Europejskiej dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. 

Rodzaj tuszu

Na rynku możesz kupić tusz w czterech kolorach: niebieskim (cyjan), fuksjowym (magenta), żółtym (yellow) i czarnym (black). Informację o tym, jaki tusz nabywasz, znajdziesz na opakowaniu pod postacią kropki lub łezki w odpowiednim kolorze. Zazwyczaj obok jest też anglojęzyczna nazwa koloru. 

Objętość tuszu i wydajność

Informacja o objętości tuszu (np. 25 ml) powiązana jest często z danymi dotyczącymi jego wydajności. Producenci skrupulatnie sprawdzają, ile kartek można zadrukować konkretną ilością tuszu. Jeśli nie kupiłeś tuszu wyprodukowanego przez producenta drukarki, to jest duża szansa, że na opakowaniu znajdziesz dwie informacje: wydajność oryginalnego tuszu i wydajność jego alternatywy. 

Inne oznaczenia 

Każdy producent, który oferuje tusz do drukarki Brother, HP albo Canon, pragnąc podkreślić wyjątkowość swojej oferty, zamieszcza na opakowaniu inne dodatkowe informacje. Jedną z nich jest np. bezterminowa gwarancja na produkt lub serwis techniczny na drukarki, do których stosowany był tusz konkretnej marki. Częste są też oznaczenia, które potwierdzają odpowiedzialność ekologiczną producenta, np. Zielony Produkt, czyli strzałki ujęte w kółko. Taki symbol na opakowaniu oznacza, że producent współfinansuje budowę i funkcjonowanie systemu odzysku i recyklingu odpadów.